top
logo

На даний момент 8 гостей на сайті

Історія закладу

Минуло два століття з часу першої згадки про школу в селищі Солотвин. Лише могутні п’ятсотлітні дуби є свідками того благословенного часу, коли діти українців, євреїв, угорців осягнули перші навики письма і читання в початковій школі. Були вони українські, єврейські, угорські, польські, німецькі. Називались двокласні, тривіальні, семирічні.

В стінах школи пройшло щасливе дитинство і юність багатьох сотень дітей.

У 1804 році в Краснополі була відкрита початкова школа.

У 1819 році - початкова школа (тривіальна).

У 1823 році - тривіальна школа. Вчителем був Шанер Йосеф.

У 1832 році – тривіальна школа.

У 1858 році – народна школа. Вчителем був Томас Урбан.

У 1864 році – в школі навчалось 73 дітей. Вчителем був Мариневич Георгій.

У 1874 році – створена однокласна школа.

У 1882 році – створена двокласна школоа. Вчителями цієї школи були Йосиф Буркгарт, Костянтин Янович.

У 1887 році в двокласній школі навчалося 150 учнів. Уже в 1912 році була заснована чотирикласна школа з польською мовою викладання. А в 1914 році -чотирикласна школа і приватні школи, трикласна – єврейська, однокласна – євангелицька.

У 1932 році була заснована школа ремісничої молоді для чоловіків.

У 1935 році – семикласна школа в Солотвині, шестикласна школа – на Заріччі.

Із розповідей старожилів ми багато дізналися про розвиток освіти в Солотвині.

Згадує місцевий житель, старійшина роду солотвинців – Василь Антонович Венгерчук, що школа знаходилась у бараці, а окремі класи в приміщеннях теперішньої поліклініки і зарічанського клубу. Пам’є свого вчителя поляка Льоренса. За неслухняність вчитель бив дітей різкою по долонях, а також і за добрі слова, сказані українською мовою, бо навчання велося польською. Пам’ятає старожитець, що в містечку в 30-х роках ХХ ст.

будувалася нова школа за кошти місцевого мецената єврейського товариства Кавфмана. Він орендував нафтові копальні у Биткові, а в містечку тримав канцелярію, був власником будинку, що на вулиці Грушевського. Кожної п’ятниці роздавав Кавфман всім бідним односельцям, і дорослим і дітям, по п’ятдесят грош.

Згадує П.Д.Богославець. Коли будували в тридцятих роках нову школу діти ходили вчитись до маленького будиночка, що знаходився на розі вулиць Замкової і Січових Стрільців.То були тісні кімнати, подвір’я маленьке, досить шумне від дороги. Діти українців, батьки яких мали змогу купувати книги і зошити, вчились у класі разом з поляками і євреями. Без добротного одягу, босими ногами ходили горянці до школи по науку. Пам’ятає Петро Дмитрович учителя Сильвестра, який вчив їх, дітей, від першого до сьомого класу. На порча тику навчання була молитва. Дозволялося рідною мовою молитися Богові. Вчителі були різних національностей. В школі, при підтримці церкви і великого патріота українців священника Вонсуля велася просвітницька робота. На Купчаківці самі люди побудували читальню, а біля церкви – навпроти – народний дім. Всі, хто бажав учитися, пізнати більше і цікавіше, мали вільний доступ до книг.

В 1931 році було відкрито приміщення нової двоповерхової школи, збудованої на власні кошти тодішнього мецената-підприємця єврейської общини Кавфману.

Вперше в тому році до першого класу вступили 33 дітей різних національностей, здебільшого поляки, євреї, разом з ними українці. В числі щасливих першокласників новобудови, що стала храмом науки на всі часи, була Ольга Петрівна Купчак - Венгерчук, яка згодом стала вчителем початкових класів Солотвинської середньої школи. В числі перших вчителів були: Йозеф Шар, Уран Томас, Георгій Мариневич, Костянтин Янович, Йозеф Буркгарт, Тайхман, Початко, Олександр Феданко, Казанівський, Естера Райхівна, Ваг нерівна і багато інших. А першого жовтня 1944 року в с-щі відкрили середню школу. В той час було створено відділ олсвіти, а першим його завідувачем і засновником школи став Павло Іванович Дзвіняцький, колишній професор Ковельської гімназії, людина високої духовної культури, педант своєї справи. Він знав багато іноземних мов, перекладав з латині. Про його життя і педагогічну діяльність пам’ятають всі солотвинці. У ті далекі повоєнні роки Павлу Івановичу допомагали Олександр Антонович Феданко та Іван Андрійович панчук. Багато сил, знань і вмінь доклали вчителі, щоб в нелегких повоєнних умовах підготувати перших випускників дор здачі екзаменів на атестат зрілості. Особливу відданість проявив О.І.Феданко. Вчитель за власні кошти купував підручники з української мови для старшокласників.

Багато вчителів прибуло до школи із східних областей України вслід за фронтом. Одна з перших за міністерським направленням після закінчення педінституту ім. Драгоманова приїхала працювати вчителем історії П.К.Чернишенко - Прокопишин, родом із Київщини. З далеких миколаївських степів приїхала викладати українську мову П.І.Вепровська-Костик. А згодом з Донеччини із Слобожанщини з відмінними дипломами прибули до Прикарпаття М.К.Жураківська, Т.О.Дашкевич, Н.П.Богославець. За першим наказом по освіті прийшов працювати до школи вчителем математики уродженець нашого селища В.В. Прокопишин. Більше сорока років віддав він навчанню дітей. Згодом до селища прибули вчителі математики М.Д.Венгерчук, Н.С.Колісник. Початкову військову підготовку викладав фронтовик Д.М. Дерев’янко. Фізичне виховання – Роман Басараб.

Всі солотвинці пам’ятають віддану своїй справі вчительку природознавства Ганну Григорівну Мороз. Під її опікою посаджено і доглянуто великий яблуневий сад. Багатьох із перших вчителів нашої школи вже немає. Але вони продовжують жити в наших спогадах, у пам’яті.

У 1940 році – почалися заняття у вечірній школі, де навчалися без відриву від виробництва 220 робітників, селян і службовців. На Заріччі при семирічці було створено школу для неписьменних, яку відвідувало 120 чоловік.

1945-1946 навчальні роки в Солотвинському районі було 24 школи загального типу, в яких навчалося 5157 учнів.

За післявоєнні роки Солотвинську середню школу закінчили понад 1100 чоловік. З них 250 мають вищу освіту, 160 – випускники університетів та педагогічних інститутів, 35 чоловік одержали диплом медичного інституту, 76 випускників навчалися у політехнічному інституті, 208 чоловік закінчили середні спеціальні заклади.

Колишні вихованці школи: С.М.Різняк, М.В.Прокопишин, З.М.Пшенична, Б.Д.Шашкевич працюють викладачами вузів., П.І.Боднарчук, І.П.Федорович стали кандидатами наук.

 

bottom

Створено Joomla!. Designed by: Free Joomla Themes, hosting. Valid XHTML and CSS.